Danderyd
Se alla

Liberalerna om idrottens framtid i Danderyd – Tobias Berg på Idrottsalliansens hearing

Torsdag 21 maj 2026

Igår deltog Tobias Berg (L), ordförande och gruppledare i kultur- och fritidsnämnden, på Idrottsalliansens hearing om idrottens framtid och idrottens förutsättningar i Danderyds kommun. Kvällen bjöd på stort engagemang, viktiga samtal och många deltagare som ville diskutera framtiden för föreningsliv och idrott i Danderyd.

Under hearingen presenterade Tobias Berg Liberalernas politik för idrott, föreningsliv och idrottsanläggningar i Danderyd. Fokus låg på hur kommunen kan skapa bättre möjligheter för barn, unga och vuxna att vara aktiva så länge som möjligt.

Liberalerna vill stärka föreningslivet i Danderyd

Liberalerna anser att ett starkt föreningsliv är avgörande för gemenskap, folkhälsa och trygghet. Partiets utgångspunkt är att så många som möjligt ska kunna delta i idrott och fritidsaktiviteter – så länge som möjligt.

Breddidrotten är därför högsta prioritet. Utan bredd finns ingen elit. Liberalerna vill fortsätta stötta föreningslivet i Danderyd genom ekonomiska bidrag och långsiktiga satsningar som stärker föreningarnas verksamhet.

Partiet vill också säkerställa att kommunens föreningsbidrag räknas upp i takt med inflationen för att stöden inte ska urholkas över tid.

Moderna idrottsanläggningar och bättre mötesplatser

En viktig fråga under hearingen var behovet av bättre och mer ändamålsenliga idrottsanläggningar i Danderyd. Liberalerna menar att kommunen ska erbjuda fräscha och funktionella mötesplatser med omklädningsrum, toaletter och samlingslokaler som fungerar för både träning och social gemenskap.

Kommunen har idag en underhållsskuld inom flera anläggningar och Liberalerna vill fortsätta arbetet med att rusta upp och modernisera idrottsmiljöerna.

Framåt prioriterar Liberalerna bland annat:

  • Servicebyggnaden vid Danderyds gymnasium
  • En ny simhall
  • Minst en uppvärmd fotbollsplan under nästa mandatperiod

En uppvärmd fotbollsplan skulle öka kapaciteten för fotbollen under vinterhalvåret och skapa bättre träningsmöjligheter för barn och unga.

Samarbete och smartare användning av lokaler

Danderyd har idag det högsta deltagandet i idrottsaktiviteter bland barn och unga per capita i Sverige. Samtidigt är kommunen liten och har begränsad kapacitet att erbjuda anläggningar för alla idrotter och åldersgrupper.

Liberalerna ser därför positivt på:

  • Samarbete med närliggande kommuner kring halltider
  • Ökat samnyttjande av lokaler
  • Bättre användning av skolornas gymnastiksalar

Partiet är också öppet för nya idrottshallar och anläggningar, gärna i samarbete med föreningslivet kring finansiering och utveckling.

Tillgänglighet och inkludering inom idrotten

Liberalerna vill att fler ska kunna delta i idrott och fritidsaktiviteter oavsett bakgrund eller ekonomiska förutsättningar.

Istället för generell nolltaxa vill partiet prioritera riktade stöd till familjer som har svårt att betala avgifter, exempelvis genom det nationella fritidskortet.

Partiet vill också utveckla det lokala aktivitetsstödet så att föreningar som engagerar fler flickor och personer med funktionsnedsättning kan få högre stöd.

Breddidrott först – men plats även för elit

Liberalerna anser att kommunens främsta uppdrag är att främja breddidrotten och skapa goda möjligheter för ett aktivt liv för så många som möjligt.

Samtidigt ska idrottsanläggningarna, där det är möjligt, kunna användas även för elitidrott och tävlingar. Föreningar har självfallet frihet att göra egna elitsatsningar, men kommunens fokus ska ligga på inkludering och bredd.

Tack till Idrottsalliansen för ett välarrangerat evenemang och tack till alla deltagare som bidrog till viktiga samtal om idrottens framtid i Danderyd!