Hållbara resor och en tillgänglig kommun
Kollektivtrafiken är en nyckelfråga för både klimatet och tillgängligheten. I Danderyd reser många redan kollektivt, men kapaciteten norr om kommunen är underdimensionerad. Genom att göra den mer tillgänglig och pålitlig kan fler välja kollektivtrafik framför bilen. Detta stärker både trafiksäkerheten, förbättrar framkomligheten på E18 och genomfartslederna samt minskar utsläppen.
Som länk mellan yttre norrort och Stockholms innerstad drabbas Danderyd särskilt hårt när flaskhalsar uppstår i systemet. De öst–västliga förbindelserna till angränsande kommuner är i störst behov av snabba förbättringar och en förlängning av tunnelbanan till Täby, som Liberalerna länge drivit, är fortsatt en viktig långsiktig lösning som bör utredas. Men för att möta invånarnas behov krävs åtgärder redan här och nu. Danderyd behöver därför kraftfullt driva på både regionen och angränsande kommuner för att få till de investeringar som krävs för ett hållbart och fungerande trafiksystem.
Under mandatperioden 2022–2026 har vänsterstyret i Region Stockholm valt att ta in en stor del av busstrafiken i egen regi. Detta har visat sig bli kostsamt och har tvingat regionen att minska turtätheten på flera linjer i länet, däribland i Danderyd. Liberalerna vill i stället att busstrafiken återigen upphandlas i konkurrens och att turtätheten ökar, inte minst på linje 601 som är en viktig förbindelse inom kommunen. Vi vill också se över möjligheten att utvidga linje 601 så att den även stannar vid Svanholmsparken. På så sätt får fler nära till bussen och kan välja kollektivtrafiken, till exempel Tranholmsborna.
För att främja hållbara transportval och möta framtidens mobilitetsbehov behövs en ny parkeringsstrategi. Liberalerna vill införa parkeringsavgifter på platser där trängsel uppstår, exempelvis vid Vasagården och Danderyds gymnasium. Detta harmoniserar med andra skolor, som Mörbyskolan, där avgifter redan finns. Rätt utformade parkeringsavgifter kan styra trafiken effektivare, minska onödig bilkörning och frigöra utrymme för gång, cykel och kollektivtrafik – utan att försvåra för näringsidkare och besökare. Kommunen bör även fortsätta att uppmuntra barn och unga att cykla till skolan, exempelvis genom initiativet säkra skolvägar, för att minska trängseln och främja hälsosamma vanor.
Ett hållbart och välfungerande Danderyd kräver långsiktiga investeringar i kollektivtrafik och genomtänkta styrmedel. Liberalerna står bakom trängselskatten in till Stockholm, men vill att intäkterna går till regionen istället för att gå till staten.
Liberalerna vill:
- utreda tunnelbana till Täby
- förbättra öst–västliga kollektivtrafikförbindelser
- upphandla busstrafiken som tagits in i egen regi
- öka turtätheten i busstrafiken
- ta fram en ny parkeringsstrategi
- uppmuntra fler barn och unga att cykla till skolan
- regionalisera trängselskatten
Läs hela Liberalernas handlingsprogram för Danderyd här
Ladda hem som PDF